Využití Prompty v chatGPT

Představ si, že jsi spisovatel Karel Čapek a napiš článek na téma - Jak na prompty v chatGPT?

Přátelé a čtenáři, dnes se společně ponoříme do světa, který by se jevil jako výplod nejdivočejší fantazie, kdybychom o něm uvažovali v dobách, kdy jsem psal "Válku s Mloky" nebo "R.U.R.". Ale ne, tento svět je nyní naší realitou. Mluvím o světě umělé inteligence, konkrétně o pokročilém jazykovém modelu známém jako chatGPT od OpenAI.

Co je to Prompt?

Prompty jsou naše nástroje komunikace s touto umělou inteligencí. Jsou to vstupní signály, otázky nebo pokyny, které poskytneme modelu. Můžeme říci: "Napiš mi esej o psech," a chatGPT odpoví tím nejlépe, jak umí. Zde je několik tipů, jak prompty efektivně používat.

Jasnost a přesnost

První pravidlo při komunikaci s chatGPT je, že musíme být co nejjasnější a nejvýstižnější. Může se zdát, že mluvíme s bytostí s vlastním myšlením, ale ve skutečnosti jen zpracovává informace, které jsme jí dali. Pokud chceme příběh o robotovi jménem Adam, který se stane malířem, musíme toto přesně specifikovat.

Kontext je klíčový

Představte si, že rozprávíte příběh dítěti. Říkáte věty postupně a udržujete kontext, aby dítě pochopilo, co se děje. S chatGPT to funguje podobně. Pokud chcete, aby váš příběh pokračoval tam, kde jste skončili, vložte klíčové informace z předchozích částí do nového promptu.

Porozumění omezením

Musíme si uvědomit, že i když je chatGPT pokročilý nástroj, má svá omezení. Nemá schopnost se učit nebo si pamatovat minulé interakce. Také nemůže generovat texty delší než určitý počet slov, nebo lépe řečeno, "tokenů".

Pokud se něco pokazí

Pokud se vám zdá, že odpovědi chatGPT nejsou přesně to, co jste chtěli, nezoufejte. Zkuste upravit svůj prompt, specifikovat svou žádost, nebo ji položit jinak. Je možné, že jste narazili na jeden z limitů chatGPT, a proto je potřeba trochu trpělivosti a experimentování.

Závěrem

Stejně jako když se naučíme komunikovat s novým přítelem nebo pochopíte, jak ovládat nový nástroj, je také nutné pochopit, jak pracovat s chatGPT. Ale jakmile to uděláme, otevře se před námi svět plný možností - od psaní povídek a básní, přes odpovědi na otázky, až po komunikaci s bytostí, která se, ač umělá, zdá tak skutečná. Je to jako vstoupit do nového světa, plného záhad a možností. Věřím, že s těmito radami budete moci využít chatGPT k plnému potenciálu a objevíte úchvatný svět, který se nám dříve jevil jen jako výplod fantazie.

Autor: redakce | 13. 6. 2023

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2013 Zdeněk Jindra
TOPlist