Josef Čapek - známkový sešitek

Datum vydání: 14. 2. 2020


Datum vydání: 20. ledna 2020
Název emise: Josef Čapek - známkový sešitek
Nominální hodnota: 270 Kč
Katalogové číslo: VZS30
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Tiskové listy: 6 ks samolepících písmenových výplatních poštovních známek Z
Rozměr obrázu známky: 50 x 29 mm
Druh tisku: OfsetNámět známky:

Na přední straně ZS je vyobrazen námět známky, zadní strana obsahuje texty, čárový kód, logo České pošty, s.p. a hologram, který slouží jako ochranný prvek.

Námět známek: dílo autora Josefa Čapka s názvem Kolovrátkář ze středočeské galerie GASK

Josef Čapek (1887–1945) byl český malíř, grafik, knižní ilustrátor a spisovatel. Byl starším bratrem spisovatele Karla Čapka. Absolvoval německou dvouletou odbornou školu tkalcovskou ve Vrchlabí. Po jejím absolvování v roce 1903 pracoval rok jako dělník v úpické továrně F. M. Oberländera. Od podzimu 1904 začal žít už natrvalo v Praze, kde studoval na Uměleckoprůmyslové škole. Josef Čapek byl spoluzakladatel Skupiny výtvarných umělců, která vznikla v roce 1911. Z raného období (před cestou do Paříže 1910) se zachovalo jen málo děl Josefa Čapka. Po dílech inspirovaných fauvismem z roku 1911 (Matka a Služka) začal od roku 1912 s kubistickými pokusy (Přístav v Marseille a Marseille, 1912). Přechod mezi krajinami z roku 1912 a kubistickými postavami z roku 1913 vyznačuje obraz Novostavba s motivem městské periferie, komponované do pravého úhlu, s dominantou kandelábru s obloukovou lampou. Jeho vrcholným dílem roku 1913 je Ženský akt, ve kterém se tělo ženy proměňuje ve strunný nástroj; obraz spojuje prvky analytického a syntetického kubismu. Kubistické tvarosloví využíval s volností a smyslem pro humor, nevyhýbal se ani neobratnostem charakteristickým pro naivní umění. Ke konci dvacátých let psal pro dceru Alenku Povídání o pejskovi a kočičce a jeho malířská tvorba se obrací k dětem. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci reagoval Josef Čapek, stejně jako jiní umělci, na změněnou politickou situaci. Publikoval v novinách kresby z cyklu Ve stínu fašismu. Vzhledem k tomu, že se tělesné pozůstatky Josefa Čapka nikdy nenašly, probíhalo řízení o prohlášení za mrtvého, na jehož konci bylo roku 1948 stanoveno úřední datum úmrtí na 30. dubna 1947.
(zdroj www.cpost.cz)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra
gracom@tiscali.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz